Čtečky čárových kodů

Napsal STONWELL (») 17. 7. 2012 v kategorii Čtečky čárových kódů, přečteno: 3090×
ctecka-carovych-kodu.jpg

Čtečky čárových kódů

Nabídka Ručních čteček čárových kódů na www.top-top-shop.cz

Trocha historie
Použití čárových kódů dnes patří k nejrozšířenějším způsobům identifikace, zejména u obchodního zboží. První patent na čárový kód vyl podán již v roce 1949, výzmamně se však použití čárových kódů rozšířilo až v 70. letech 20. století. V České republice to bylo poněkud opožděně (podobně jako v jiných oborech techniky) a dlouho jsme se s čárovými kódy setkávali jen jako s podivnou dekorací na obalech a etiketách zahraničního zboží. Bouřlivý rozvoj u nás  čárové kódy zaznamenaly až na počátku 90. let, především díky expanzi supermarketů a hypermarketů.

Poznámka k terminologii
Pojmenování čárový kód vzniklo v době, kdy označovalo jen kódy, jejichž obrazce byly tvořeny řadou čar a mezer různé šířky (výjimečně výšky); dnes bychom je nazvali jednorozměrné (1D) nebo podélné čárové kódy. Později ale vznikly další typy kódů, které se vyznačují dvourozměrnou strukturou – dvourozměrné (2D) nebo též maticové kódy. Některé lze považovat za víceřádkové čárové kódy, protože se v nich vyskytuje několik obrazců jednorozměrných kódů pod sebou, podobně jako ve standardním textu (jsou tedy opět souborem čar a mezer, jen s menší výškou). Obrazce některých typů dvourozměrných kódů nejsou tvořeny čarami, ale různě uspořádanými body, čtverečky nebo šestiúhelníky. I pro ně zůstalo zachováno jednotící pojmenování čárové kódy – patrně proto, že je lze snímat snímači, které byly původně určeny pro čtení čárových kódů.
Připomeňme, že v češtině se lze setkat s několika variantami pojmenování. Nejvíce rozšířené je spojení čárový kód, a proto doporučujeme jeho používání v odborných textech. Někdy se používá označení čárkový kód, které nedoporučujeme používat. V angličtině je ustáleno pojmenování Bar Code. Slovní spojení čárový kód se používá v několika významech pro:

  • základní princip kódování dat formou světlých a tmavých pruhů nebo jiných kontrastních prvků);
  • konkrétní způsob kódování (předpis, jak jsou textová data zakódována do grafického obrazce a jak je lze z něho dekódovat); někdy se v tomto významu používá slovo symbologie;
  • výsledný kódový obrazec.
Štítky: čtečka, čárový, kód

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.